نکاتی مهم در شستشوی پرده

معرفی به دوستان اشتراک گذاری

پرده یکی از لوازمی است که تاثیر زیادی در زیبایی منزل دارد پس برای حفظ آن باید دقت کرد. پرده‌های کثیف و غبار گرفته...

 

 پرده یکی از لوازمی است که تاثیر زیادی در زیبایی منزل دارد پس برای حفظ آن باید دقت کرد. پرده‌های کثیف و غبار گرفته هرچند وقت یکبار نیاز به شست و شو دارند.
گاهی نیز نوع دوخت پرده باعث می شود که میکروب ها در قسمت خاصی لانه گزینی کنند که باید هنگام شست و شو به این قسمت ها توجه کنید. مثلا در پرده های پلیسه زیر لایه های چنین آنها معمولا محل اجتماع میکروب است. در این مقاله با ایران پرده همراه باشید و روش شستشوی انواع پرده ها را با ما بخوانید.

 


شستشوی پرده های تور

پرده های تور به مرور زمان در اثر چندبار شستشو ممکن است آهار خود را از دست بدهند و بی حالت شوند. برای آهار دادن مجدد تورها میتوان یک لیوان نشاسته را در یک لیوان آب سرد حل کرده و آن را کمی گرم کرد تا لعاب دهد. سپس در لگن آب سرد ریخته و تور شسته شده را به مدت نیم ساعت در آن خیس داد سپس آویزان کرد تا خشک شود.

شستشوی پرده های پارچه ای

بعضی از پرده ها در اثر شستشو با آب خراب میشوند. این گونه پرده ها را باید به صورت خشک شویی شست. مانند انواع پارچه های مخمل، ساتن و ابریشم. بعد از شستشوی پرده در صورت نیاز باید آن را اتو کرد. درجه حرارت اتو باید با جنس پرده متناسب باشد. برای اتو کردن پارچه های نایلونی باید حرارت کمتر و برای اتو کردن پارچه های نخی و کتانی از حرارت بیشتراستفاده کرد.

پرده های پلیسه 

برای تمیز کردن این پرده ها باید از اسفنج مرطوب با آب و محلول شوینده استفاده کرد. اسفنج را به همه قسمت های پرده بکشید تا کاملا تمیز شود. استفاده از این شیوه شما را از سپردن پرده به خشکشویی بی نیاز می کند.

یکی دیگر از راه های تمیز کردن این نوع پرده ها، استفاده از بخارشور مخصوص مبل و رختخواب است. پرده را درحالی که آویزان است جارو کنید تا همه آلودگی آن گرفته شود. یادتان باشد که هیچگاه این پرده ها را برای شستن در آب فرو نبرید زیرا زیبایی چین آنها بهم می خورد و زیبایی خود را از دست می دهند.


پرده های چوبی

تمیز کردن پرده های چوبی باید با احتیاط انجام شود. زیرا آب به چوب آسیب جدی می زند و پرده ها را از بین می برد. با برس نرم و با آب خیلی کم، سطح این پرده ها را تمیز کنید و آنگاه بگذارید زیر نور آفتاب کاملا خشک شوند. شست و شوی این پرده ها را طولانی نکنید زیرا رنگ براق آنها با زیاده روی در تمیز کردن، از بین می رود.

پرده های آلومینیومی

استفاده از اسپری تمیز کننده برای این پرده ها راهکار خوبی است. از صابون و دیگر مواد شوینده نیز می توانید استفاده کنید. با اسکاچ ها و پرس های زبر، این پرده ها را تمیز نکنید زیرا خش دار می شوند و زیبایی خود را از دست می دهند.


توصیه های کلی برای شستشوی پرده:

1-هنگامی که پرده ها را بیرون می آورید، قبل از جدا کردن گیره ها از آنها، ابتدا محل های قرار گیری گیره ها را بر روی نوار پرده علامت گذاری کنید. با این کار پس از شستشو می توانید به راحتی گیره ها را در محل های قبلی وصل کنید تا فرم پرده به هم نریزد.

 2-شستشو پرده‌های آستردار را به خشکشویی بسپارید.

3- پرده‌های بزرگ را به جای ماشین لباسشویی داخل وان خیس کنید تا آسیب نبینند.

4- برای براق شدن حلقه‌های زنگ زده آن ها را داخل سرکه بجوشانید تا براق شوند. روی چوب ‌پرده‌های قدیمی صابون بزنید تا گیره‌ها به راحتی روی آن حرکت کنند.

5-پرده ها را پس از شستشو به حالت نم دار آویزان کنید تا چروک های موجود در پارچه هم زمان با خشک شدن آن صاف شود و نیاز به اتوکشی نداشته باشد.

6-هر چند وقت یکبار برای غبار روبی، روی پرده‌ها جاروبرقی بکشید. 

 


شستشوی پرده با ماشین لباسشویی:

پرده‌های بدون آستر را می توانید با ماشین لباسشویی و دمای پایین شستشو دهید.

پرده های مدل دار ، بزرگ و  چند رنگ را به هیچ وجه با ماشین لباسشویی نشویید.

شستشو پرده‌های آستردار را به خشکشویی بسپارید.

به جای شستن پرده‌های بزرگ با ماشین لباسشویی، آن‌ها را داخل وان خیس کنید تا آسیب نبینند.

 

نظرات

 
   
 
Captcha